• Laboratoria Przyszłości

          • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI to nowa inicjatywa, której celem jest rozwijanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Program zakłada doposażenie szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół artystycznych, prowadzonych przez jednostki samorządowe, w nowoczesne narzędzia i pomoce dydaktyczne, potrzebne w kształtowaniu i rozwijaniu zdolności manualnych i technicznych, a także samodzielnego i krytycznego myślenia. Główny nacisk położony jest tu na rozwój kompetencji w szeroko rozumianej tematyce STEAM (nauka, technika, inżynieria, sztuka, matematyka).

          • Okulary VR

          • Okulary VR nazywane również goglami VR to, mówiąc w uproszczeniu, urządzenia sprawiające, że wirtualna rzeczywistość do złudzenia przypomina otaczający nas świat.

            Okulary VR zbudowane są z dwóch ekranów i wyświetlają tożsame ze sobą obrazy. Sztuczka polega na tym, że owe obrazy są w nieco innym położeniu względem siebie. To dzięki temu sprytnemu sposobowi gogle VR wizualizują obrazy, które odbieramy jako trójwymiarowe i wiernie kreujące rzeczywistość. Kolejny wewnętrznym elementem w budowie okularów VR jest specjalna soczewka, która umocowana jest przed każdym ze wspomnianych ekranów.

            W okulary VR wbudowane są takie urządzenia jak żyroskop czy akcelerometr, dzięki którym ruchy naszej głowy śledzone są przez gogle. Przydatnym dodatkiem do części, którą zakładamy na głowę, jest kontroler ruchu (najczęściej podłączany przez bluetooth), trzymany w dłoniach. Pozwala on na wpływanie na wirtualny świat np. podczas gry, gdy walczymy z wirtualnymi przeciwnikami.

          • Klocki Korbo

          • W ramach realizacji programu „Laboratoria Przyszłości” uczniowie bardzo chętnie wykorzystują do nauki klocki korbo, które rozwijają logiczne myślenie i uczą tworzenia właściwie działających schematów.

            Pozwalają takżę na rozwijanie uwagi, skupienia oraz zwiększają umiejętności rozwiązywania problemów. Zabawa klockami konstrukcyjnymi to idealny trening logicznego myślenia. Budowanie początkowo prostych, a z czasem berdziej zaawansowanych konstrukcji uczy dziecko podstaw ciągu przyczynowo-skutkowego i umiejętności planowania. Jeśli koła zabawki nie kręcą się po wprawieniu jej w ruch korbą, dziecko musi zaleźć powód problemu i naprawić mechanizm zabawki. To z kolei wspiera konsekwencję podczas dążenia do celu.