• Witam na mojej stronie!

        • Drodzy Uczniowie,

          Cześć

          klasa VII

          Realizacja kolejnych tematów z doradztwa zawodowego

          5. Czym sie interesuje- przeanalizuj swoje zainteresowania , odwołując sie do poprzednich lekcji. Zastanów sie jaki zawód chciałbyś w przyszłości wykonywać, zainspiruj się osobami z najbliższego otoczenia

          6. Jak zaplanować swoją przyszłość edukacyjno- zawodową. Wyszukaj pojecia:praca, pracownik, zawód . Jakie zawody wykonują ludzie  wokół ciebie . 

          potwierdź, że przeczytałeś powyższy tekst.  

          7. Moja przyszłośc edukacyjno-zawodowa

          Moja przyszłośc zawodowo-edukacyjna

          Każdy z uczniów zastanawia się nad zawodem jaki chciałby wykonywać . Dokanaj próby analizy ścieżki kariery edukacyjno-zawodowej by osiągnąć swój cel , czyli zawód wykonywany

          temat 8. Zawody w moim najblizszym otoczeniu

          Przeanalizuj jakie zawody wokół ciebie  wykonuja  sąsiedzi. Zastanów się jaka droge przebyli by uprawiać ten zawód. (Szkoły , kursy,studia). Kto najbardziej ci imponuje?

          temat 9. Kompetencje na rynku pracy

          Jedną z kompetencji na rynku pracy jest komunikacja . Jej dziś poświęcimy czas refleksji.

          Moje propozycje do zapamiętania : , wyrażenie zainteresowania poprzez zwrócenie się do mówiącego, zachęcanie do kontynuowania wypowiedzi, utrzymanie kontaktu wzrokowego , zezwolenie rozmówcy na pełną wypowiedź , aktywne słuchanie , słuchając nie udzielamy rad, pozwalamy nadawcy na samodzielne szukanie rozwiązań problemów , nieprzeszkadzanie i nierozpraszanie mówcy , delikatne zachęcanie mówiącego poprzez wyrażanie na bieżąco swoich odczuć ,dopytywanie o szczegóły i dodatkowe informacje , powstrzymywanie się od wyrażania własnej opinii czy dezaprobaty ,okazywanie cierpliwości oraz akceptacji , milczące skupienie

          4. Spróbujcie sami zdefiniować pojęcie komunikacji interpersonalnej: werbalnej, niewerbalnej. Propozycja definicji ode mnie: W relacji między ludźmi komunikacja to przekaz pewnej informacji (komunikatu), zdolność do odbioru i rozumienia tego przekazu. Pojęcie to utożsamia się również ze sposobem przekazywania informacji (komunikatów) oraz z relacjami, jakie zachodzą podczas ich wymiany. Informacje można przekazać za pomocą sygnału werbalnego i niewerbalnego. Sposób przekazywania informacji- to kanał komunikacyjny (fale akustyczne, fale świetlne, słowa, gesty, sygnały).Skuteczna komunikacja zachodzi między dwiema osobami wówczas, gdy odbiorca rozumie sytuację według intencji nadawcy. Komunikacja werbalna (słowna) - przekazywanie informacji i wiadomości słowem. Komunikacja niewerbalna (bezsłowna) może wyrażać się poprzez: gestykulację, mimikę, wyraz twarzy, dotyk, kontakt fizyczny, dystans przestrzenny, kontakt wzrokowy, wymianę spojrzeń, sposób w jaki chodzimy, stoimy, siedzimy, nasze otoczenie, nasz wygląd, niewerbalne aspekty mowy (intonacja głosu, akcent, rytm mówienia). Podczas normalnej rozmowy dwóch osób, tylko niecałe 35% informacji przekazywanych jest werbalnie, a niewerbalnie ponad 65%. Niewerbalne komunikaty dotyczą uczuć, sympatii i preferencji. Sympatię i akceptację komunikują zazwyczaj następujące zachowania niewerbalne: kontakt wzrokowy ,wyprostowana postawa ciała blisko drugiej osoby bez naruszania jej intymnej przestrzeni prywatnej ,ciepły ton głosu, mówienie wyraźnie, bez szeptu i krzyku Prawidłowa komunikacja sprzyja dobrym relacjom. Jest to taki sposób porozumiewania się, w którym nie występuje ocenianie, osądzanie czy bezpodstawne krytykowanie drugiego człowieka

          Temat: Asertywność jako wazny element  osiagnięcia sukcesu

          CZYM JEST ASERTYWNOŚĆ? 
          (Źródło:M. Król-Fijewska, Trening asertywności, Warszawa, IPZiT, PTP, 1993) 
          Kluczem do sukcesu zawodowego jest m.in. bycie sobą! Można zatem zaryzykować stwierdzenie,  że kluczem do sukcesu zawodowego jest w dużej mierze asertywność! Fensterheim opisując postawę asertywną  (tzw. 5 praw Fensterheima) oparł ją przede wszystkim na podstawowym prawie każdego człowieka – PRAWIE DO BYCIA SOBĄ. Zawiera się w nim m.in. posiadanie własnego pomysłu na życie, przyszłość, karierę edukacyjno-zawodową. Wiąże się to jednocześnie z odpowiedzialnością za ten pomysł  i dokonane na jego podstawie wybory oraz umiejętnością samodzielnego podejmowania decyzji,  która  jest  jedną z kluczowych umiejętności oczekiwanych przez pracodawców! Asertywność wyraża się m.in. w: 
           posiadaniu własnego zdania – w tym umiejętności wyrażania sprzeciwu wobec np. poglądów innych osób,  umiejętności odmawiania bez ranienia innych,   umiejętności reagowania na krytykę czy wyrażania krytyki,  umiejętności wyrażania swoich emocji i uczuć – zarówno tych pozytywnych, jak też negatywnych.  
           
          Asertywność oznacza obronę swoich praw i tzw. terytorium psychologicznego – z jednoczesnym szacunkiem do praw drugiej osoby. Asertywność jest rodzajem postawy, którą warto rozwijać w szkole  i w domu. Postawa ta jest bardzo ważna w relacjach międzyludzkich, a także w obszarze poszukiwania pracy i funkcjonowania w środowisku pracy. 
          Zachowaniom asertywnym zwykle przeciwstawia się zachowania uległe i zachowania agresywne.  
          Będziecie mieć dziś okazję przyjrzeć się tym zachowaniom w kontekście dokonywania wyborów dotyczących szkoły czy zawodu. Zarówno w przypadku zachowań uległych jak i agresywnych nie mamy  do czynienia z byciem sobą. Decyzje dotyczące przyszłości edukacyjno-zawodowej nie opierają się  na znajomości samego siebie i własnego potencjału. Uczeń uległy czy uczeń agresywny zwykle ma trudność  w odpowiedzi na pytanie: „Czego tak naprawdę chcę?”. Nie posiada „kontaktu z samym sobą”. Asertywność jest zatem kluczową postawą, która przyczynia się nie tylko do efektywnego funkcjonowania w sytuacji mówienia „nie” (tak jak zwykle jest kojarzona), lecz także służy podejmowaniu adekwatnych (dopasowanych do własnych możliwości) wyborów dotyczących kariery edukacyjno-zawodowej.  
          GDY JESTEM ASERTYWNY - MÓJ WYBÓR TO NAPRAWDE MÓJ WYBÓR I NAPRAWDE WIEM CZEO CHCĘ !

          Temat: Cechy dobrego lidera( ostatni temat)

          Lider zespołu

          Każda grupa osób musi ze sobą współpracować, by stworzyć zespół, którego działaniom przyświecać będzie wspólny cel. Aby się to udało, grupą musi kierować skuteczny lider. Znasz już cechy, jakimi powinien się charakteryzować dobry kierownik, czyli lider zespołu. Zalicza się do nich m.in. odpowiedzialność, pewność siebie, zdolności organizacyjne i umiejętności interpersonalne. Wiesz również, że liderzy zespołów mogą prezentować różne style kierowania: autokratyczny, demokratyczny (partycypacyjny) i liberalny. Niezależnie jednak od przyjętego stylu kierowania przed każdym dobrym liderem zespołu stoją następujące wyzwania:

          • określanie zadań, które zespół musi wykonać,
          • ocenianie możliwości wykonania zadania przez zespół,
          • planowanie kolejności realizacji zadań przez zespół,
          • organizowanie pracy zespołu,
          • podział pracy pomiędzy członków zespołu,
          • motywowanie członków zespołu do działania,
          • pomaganie zespołowi i sprawdzanie na bieżąco postępów w pracy,
          • stawianie czoła problemom i podejmowanie decyzji,
          • sprawna modyfikacja zakresu działań, a nawet składu zespołu w trakcie realizacji zadania,
          • dążenie do realizacji zadań w wyznaczonym czasie,
          • wyciąganie wniosków ze sposobu i efektów realizacji zadań przez zespół.

          Nawet jeśli lider zespołu odznacza się odpowiednimi cechami, stara się realizować swoje zadania i przyjął odpowiedni dla zespołu styl kierowania, sukces zależy od członków zespołu realizującego przedsięwzięcie.

          Wykonawcy w zespole

          Osobami nie mniej ważnymi od lidera zespołu są wykonawcy, czyli członkowie zespołu. To oni wcielają w życie zadania wyznaczone przez lidera i decydują o ostatecznym efekcie pracy. Dobierając wykonawców do realizacji zadań, należy zwrócić uwagę na ich cechy. Niezależnie od tego, czy wykonawcy pracują samodzielnie, czy – w zespole, powinni charakteryzować się pewnymi cechami. Do najważniejszych z nich należą:

          • uczciwość i pracowitość,
          • odpowiedzialność i obowiązkowość,
          • zdyscyplinowanie i szacunek do wykonywanej pracy i przełożonych,
          • umiejętność logicznego myślenia i podejmowania racjonalnych decyzji,
          • umiejętność organizacji własnej pracy i rozplanowania jej w czasie,
          • posiadanie odpowiednich kwalifikacji do wykonywania zadań (wykształcenia, wiedzy, umiejętności, doświadczenia).

          Jeżeli zadania, które są stawiane przed wykonawcami, mają być wykonywane w zespole, dodatkowo wykonawca powinien cechować się:

          • umiejętnościami interpersonalnymi,
          • niekonfliktowym charakterem.

           

          Lider i wykonawcy to jeszcze nie zespół

          Odpowiednio dobrana grupa osób o określonych cechach, składająca się z lidera i wykonawców, nie stanowi jeszcze zespołu. Aby stworzyła zespół skutecznie realizujący zadania, powinny zostać spełnione następujące warunki:

          • wszyscy członkowie zespołu muszą ze sobą współpracować,
          • relacje między członkami zespołu muszą być oparte na partnerstwie,
          • wszyscy członkowie zespołu muszą czuć się odpowiedzialni za podejmowane działania,
          • praca powinna być odpowiednio zorganizowana i podzielona pomiędzy członków zespołu,
          • pracą zespołu powinien kierować odpowiedzialny i charyzmatyczny lider.

          Gdy te warunki zostaną spełnione, praca zespołowa może być realizowana skutecznie i zakończyć się sukcesem. Efekty pracy dobrze działającego zespołu cechować będzie ponadto efekt synergii. Efekt ten polega na tym, że praca zespołu będzie miała większą wartość niż suma prac wykonanych przez jego członków, gdyby pracowali oni osobno.

          Ćwiczenia

          1.      Wyjaśnij, na czym polega rola lidera w zespole. Podaj argumenty świadczące o tym, że odpowiedzialny i charyzmatyczny lider jest warunkiem sukcesu zespołu.

          2.      Zapisz cechy dobrego wykonawcy, które Twoim zdaniem są najważniejsze przy wyborze kandydatów do pracy w przedsiębiorstwie.

          3.      Zastanów się, czy ze względu na swoją osobowość możesz pełnić funkcję lidera, czy – wykonawcy. Uzasadnij swoją odpowiedź.

          Klasa VIII

          temat 5. Planowanie swojej przyszłości cz.I

          drabina sukcesu: przeanalizuj  umiejetności jakie posiadasz  lub co udało się ci osiągnąć , bądz co  było dla ciebie miłe i ważne

          zastanówcie 

          się czy sukces osiągnęliści dzieki sobie, okolicznościom i czynnikom zewnętrznym

          wypisz na karteczce swoje marzenia. Zastanów się nad sposobami ich realizacji

          temat 6:Planowanie swojej przyszłości cz. II

          Zastanów się nad zyczeniami swoich kolegów z klasy,, Kartka z  życzeniami dla kolegi lub koleżanki z klasy. Znasz marzenia koleżanki , poradź jak ma zrealizować swoje plany. Co powinna zrobić.

          wazne jest aby po dokonanej analizie znać sposoby realizacji swoich marzeń , umieć planować przyszłość , identyfikować swoje marzenia, potrzeby

          temat 7 klasaVIII

          Dokumenty aplikacyjne: CV, list motywacyjny

          znajdż w internecie jak prawidłowo zbudowany powinien być list motywacyjny oraz cv. jakie elementy muszą być stałe, obowiązkowo zamieszczone

          temat 8 :Autoprezentacja 

          Przeczytaj poniższy tekst , to zadanie na dziś

          Autoprezentacja to umiejętność tworzenia własnego wizerunku, samego siebie.
          Głównym celem autoprezentacji jest wytworzenie pozytywnego i atrakcyjnego wizerunku własnej osoby w oczach innych ludzi.

          Jednym z ważnych rodzajów umiejętności, zdobywanych przez was w szkole jest umiejętność skutecznej komunikacji interpersonalnej. Odgrywa ona ogromną rolę tam, gdzie musimy zaprezentować siebie, przekazać w najlepszy sposób swoją wiedzę, – na egzaminie ustnym, prezentacji, podczas rozmowy z przyszłym pracodawcą, na studiach,w pracy... Słowem,wszędzie! Szczególnie na egzaminacyjny sukces ma wpływ wiele czynników .Czas przeznaczony na zajęcia: Jak się skutecznie zaprezentować? Można skorzystać również z następujących publikacji: Detz J., Sztuka przemawiania. Nie co mówić, ale jak mówić, GWP, Gdańsk, 2001. Pijrowska R., Seweryńska A. M., Sztuka prezentacji. Poradnik dla nauczycieli. WSiP,Warszawa 2002 1 ników, których twórcami jesteśmy my sami. Jeśli wydaje Ci się, że wystarczy tylko wchłonąć dużą ilość wiedzy lub rozwiązać problem, by egzamin czy ważna rozmowa wypadły celująco, to jesteś w błędzie. Sprawą równie istotną, jak liczba posiadanych przez nas informacji, jest umiejętność skutecznego zaprezentowania posiadanej wiedzy egzaminatorom (czyli jak najlepszego „sprzedania”jej w trakcie procesu komunikacji). Sprawne komunikowanie się z innymi jest podstawową umiejętnością życiową, której trzeba się nauczyć, by budować prawidłowe relacje z ludźmi. Powinniśmy dowiedzieć się, jak postępować w sytuacjach trudnych, a także jak wykorzystać język ciała do wyrażania siebie i przekazywania informacji w najlepszy sposób. Dziś zadaniem waszym  jest odegranie ról, starającego się o pracę w bibliotece szkolnej i dyrektora biblioteki / albo starającego się o pracę w firmie informatycznej i jej prezesa. Przyszły pracownik otrzymuje zadanie przedstawienia swojej osoby tak, aby zachęcić dyrektora do zatrudnienia go. Dyrektor powinien zadać starającemu się o pracę jak najwięcej pytań, a przez to uzyskać jak najwięcej informacji na temat pracownika. Zrób to zadanie z mama , tatą lub rodzeństwem. Zapisz najważniejsze elementy autoprezentacji. • sygnały werbalne – język, którym się posługujemy, modulacja głosu, intonacja, tempo mowy, siła głosu; • sygnały niewerbalne – język ciała: gesty, postawa, sposób poruszania się, ruchy ciała, twarz, mimika, uśmiech; • dystans, jaki utrzymujemy między sobą a rozmówcą; • sygnały niewerbalne – wygląd zewnętrzny, higiena osobista.

          Temat 8 (. Wybór zawodu)

           

          temat :10.od  Elektryka do kierownika

          CZYM ZAJMUJE SIĘ ELEKTRYK?  ZADANIA ZAWODOWE: 
          • montowanie maszyn i urządzeń elektrycznych  – klasyfikacja i określanie parametrów technicznych ich pracy oraz materiałów konstrukcyjnych, 
          • konserwacja maszyn i urządzeń elektrycznych, naprawa lub wymiana zużytych lub uszkodzonych elementów, • wykonywanie pomiarów parametrów maszyn i urządzeń elektrycznych: napięcia zasilania, rezystancji uzwojeń, rezystancji izolacji,  • dokonywanie konserwacji instalacji elektrycznych  – rozpoznawanie typowych uszkodzeń, dobieranie odpowiednich części zamienne, wymiana uszkodzonych przewodów instalacji elektrycznych. 
          Miejsce wykonywania pracy 
          Charakter pracy 
           
          Elektryk pracuje zarówno indywidualnie, jak  i w większym zespole pod okiem brygadzisty i kierownika robót. Jest to głównie praca fizyczna, wykonywana często w wymuszonej pozycji ciała. Praca przy budowie linii kablowych i napowietrznych jest pracą brudzącą, gdyż trzeba zrobić wykopy pod kable elektroenergetyczne).  W przypadku napraw urządzeń elektrycznych, czy łączenia kabli elektryk musi zachować czystość  na stanowisku pracy. 
          JAKA JEST SPECYFIKA ŚRODOWISKA PRACY ELEKTRYKA?  
          Elektryk pracuje zarówno wewnątrz pomieszczeń (hale, zakłady produkcyjne, warsztaty naprawcze), jak i na zewnątrz pomieszczeń. Praca często odbywa się w zmiennych warunkach atmosferycznych oraz  na wysokości (słupy, rusztowania, dachy).
           Elektryk pracuje zarówno indywidualnie, jak  i w większym zespole pod okiem brygadzisty i kierownika robót. Jest to głównie praca fizyczna, wykonywana często w wymuszonej pozycji ciała. Praca przy budowie linii kablowych i napowietrznych jest pracą brudzącą, gdyż trzeba zrobić wykopy pod kable elektroenergetyczne).  W przypadku napraw urządzeń elektrycznych, czy łączenia kabli elektryk musi zachować czystość na stanowisku pracy

          .Elektryk może znaleźć zatrudnienie w takich miejscach jak: • przedsiębiorstwa wytwarzające, przetwarzające i przesyłające energię elektryczną (elektrownie i zakłady energetyczne), • firmy eksploatujące energię elektryczną (huty, przemysł wydobywczy, transport kolejowy i wodny, gospodarka komunalna), • przedsiębiorstwa produkujące maszyny i urządzenia elektroenergetyczne oraz sprzęt elektryczny powszechnego użytku, • firmy budowlane (przy wykonywaniu instalacji elektrycznych

          Obecnie elektryk to bardzo poszukiwany zawód oraz bardzo dobrze płatny

           

           

          Klasa VII i VIII dziś oglądaja filmy edukacyjne : link- https://doradztwo.ore.edu.pl/filmy-animowane-o-wyborze-szkoly-i-zawodu/Pozdrawiam

          klasa VIII. Co warto wiedzieć o szkołach zawodowych

          Sposoby zbierania informacji o zawodach Informacji jest wiele, są one jednak bardzo rozproszone. Trzeba postawić sobie pytanie: w jaki sposób moje dziecko może je pozyskać? Pytanie jest aktualne także wtedy, kiedy chodzi nam o informacje o zawodach. W jaki sposób można pomóc dzieciom zbierać informacje o zawodach? Jako rodzice możecie: ƒ poprosić pedagoga lub wychowawcę, by zorganizował spotkania z przedstawicielami zawodów, które interesują Wasze dzieci,  ƒ zgłosić wychowawcy klasy pomysł zorganizowania wycieczki zawodoznawczej do firmy, która zatrudnia osoby w interesujących dzieci zawodach, ƒ zaproponować dzieciom sięgnięcie do czasopism młodzieżowych, w których można znaleźć informacje o zawodach i ich opisy, ƒ odwiedzać strony WWW szkół ponadgimnazjalnych, ƒ zachęcić dzieci, by rozmawiały z rodziną, znajomymi o zawodach, które oni wykonują, ƒ brać udział w targach edukacyjnych, targach pracy, ƒ uczestniczyć z dziećmi w drzwiach otwartych szkół, akcjach promocyjnych szkół ponadgimnazjalnych, ƒ sięgać do informatorów szkolnych, broszur i ulotek, ƒ zajrzeć do internetu, odwiedzić strony z katalogami zawodów,  ƒ wykorzystywać tzw. „pocztę pantoflową”. Jak widać, sposobów szukania informacji o zawodach jest wiele. Warto wybrać te, które nas interesują

          .

          Temat: Alternatywne drogi dojścia do zawodu

          PIĘĆ KROKÓW PODEJMOWANIA DECYZJI Podejmując decyzję, warto pamiętać, że to tak naprawdę techniczna umiejętność i można się jej - na całe szczęście - nauczyć. Istnieją specjalistyczne szkolenia - na przykład dla kadry zarządzającej czy zespołów. Francja słynie z tego, że uczy się tam nawet podejmowania decyzji osoby bezrobotne. W księgarniach możemy znaleźć wiele pozycji, opisujących krok po kroku efektywne procesy podejmowania decyzji. Na nasz jednak użytek, sięgnijmy po najprostszy i sprawdzony schemat podejmowania decyzji. Pierwszy Krok – Zdefiniowanie sytuacji/problemu. Co chcę osiągnąć? Dokładne zdefiniowanie problemu/ sytuacji w jakiej się znaleźliśmy. Jaki jest cel naszych działań? Dobrze i ekonomicznie jeden „wielki”, ostateczny, cel podzielić na cele cząstkowe, łatwiejsze do osiągnięcia. W ten sposób określamy szczegółowo zakres naszych działań, terytorium, po którym będziemy się poruszać. To zabezpiecza znakomicie przed robieniem "wszystkiego na raz", przed natłokiem trudnych do uporządkowania myśli. Poza tym – aby podjąć skuteczne działania, trzeba wiedzieć, czego się chce. Precyzyjne zdefiniowanie problemu z którym przyszło nam się zmierzyć pozwoli określić cel do jakiego dążymy, co chcemy w rezultacie podjętej decyzji osiągnąć/zyskać. Drugi krok - Postawienie diagnozy sytuacji Na tym etapie staramy się znaleźć źródła dotychczasowych niepowodzeń. Pomyślmy, co w tym momencie jest najistotniejsze. Określmy też słabe punkty przeciwnika - a tym przeciwnikiem jest własna niemoc, trudne okoliczności, nieżyczliwa osoba. Należy uwzględnić zebranie wszystkich niezbędnych informacji. Im więcej się dowiemy z czym przychodzi nam się zmierzyć tym łatwiejsze będzie przewidzieć wszystkie kroki działania. Trzeci krok - Poszukiwanie alternatywnych sposobów rozwiązań Jedno rozwiązanie to złe rozwiązanie. Konieczne jest gromadzenie informacji. Urządźmy sobie małą prywatną burzę mózgów - wypiszmy wszystkie, nawet te najbardziej szalone pomysły rozwiązania problemu. Może się okazać, że to co się wydawało absurdalne, jest po prostu nowatorskie. Należy uwzględnić co jest nam potrzebne, kto może nam pomóc, gdzie możemy napotkać jakiś problem, co będzie wymagało od nas więcej pracy, wysiłku. Określenie wszystkich możliwości jakimi dysponujemy dokonując wyboru najlepszej drogi dojścia do osiągnięcia celu ułatwi nam dokonanie wyboru w etapie piątym. Czwarty krok – Dokonanie wyboru Kiedy ocenimy już wszystkie możliwości, wybierzmy tę najbardziej sensowną. Dokonajmy rachunku ewentualnych strat i zysków. Jeżeli potrzebujemy wsparcia osób trzecich, zastanówmy się, na ile jest to realne, na ile możemy liczyć na tych ludzi i czy przypadkiem nie chcemy, aby to oni załatwili wszystko za nas. Piąty Krok – Cel Wiele osób, które podejmują decyzje, poświęca tyle wysiłku temu procesowi, że często nie starcza im już energii na działanie, na wcielenie ich w życie. Tymczasem aktywność to jedyny sposób sprawdzenia, czy nasze wybory są słuszne. Monitoring jest czymś niezbędnym.

          TEMAT :Zawody przyszłości
            Specjaliści z branży IT Już teraz zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT jest ogromne. Błyskawiczny rozwój technologii sprawia, że w najbliższej przyszłości na rynku pojawią się zupełnie nowe stanowiska pracy. W najbliższych latach na znaczeniu będą zyskiwały stanowiska związane z tworzeniem gier komputerowych i aplikacji, kreowaniem wirtualnej rzeczywistości czy też rozwojem sztucznej inteligencji.  Biotechnolog Opracowuje technologie, dzięki którym wykorzystuje się substancje organiczne w różnych gałęziach przemysłu Jest to zawód bardzo ceniony na Zachodzie, jednak w Polsce dopiero się rozwija. W przyszłości będzie jednak szybko zyskiwał na znaczeniu. Wraz z rozwojem medycyny, farmakologii i ochrony środowiska, miejsc pracy będzie coraz więcej.  Logistyk Jest odpowiedzialny za planowanie i nadzór nad procesem produkcyjnym, transportem i dystrybucją towarów. Specjaliści z dziedziny logistyki są niezbędni nie tylko w transporcie, ale również budownictwie, motoryzacji, elektronice, czy też energetyce. Już teraz jest to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów. Logistyk znajdzie pracę wszędzie tam, gdzie pojawia się produkcja i sprzedaż.  Inżynier elektrotechnologii Inżynier elektrotechnologii może zajmować się m.in. elektrotechniką, elektroniką, a także inżynierią oprzyrządowania, telekomunikacyjną lub komputerową. Świetlana przyszłość tego zawodu nierozerwalnie łączy się z szybkim rozwojem technologii i jego uniwersalnością.  Lekarz / Pracownik usług medycznych Polacy coraz chętniej uprawiają sporty i dbają o swój wygląd, dlatego na znaczeniu będą zyskiwać takie zawody jak, chirurg medycyny estetycznej czy też fizjoterapeuta. Popularność zyskują również usługi psychologów oraz psychoterapeutów. W niedalekiej przyszłości pojawić mogą się nowe zawody, takie jak tele-chirurg czy też towarzysz osób starszych.  Trener / Dietetyk Podobnie jak w przypadku usług medycznych, przyszłość tych zawodów wiąże się ze zmieniającym się trybem życia Polaków. Coraz więcej osób uprawia sport, interesuje się zdrowym stylem życia, dietami. Po prostu chcemy wyglądać i czuć się coraz lepiej. Z czasem zawody trenera i dietetyka będą się przenikać, warto więc rozwijać się jednocześnie w tych dwóch dziedzinach. Ponadto nasze społeczeństwo się starzeje, dlatego prawdopodobnie zaczną się pojawiać zawody takie jak trener dla osób starszych.  Specjalista ds. finansowych / doradca ds. finansów osobistych Wraz ze zwiększającą się świadomością finansową, a także w związku z obawami dotyczącymi obecnego systemu emerytalnego, coraz większą popularność będą zyskiwali różnego rodzaju doradcy finansowi (np. emerytalni, inwestycyjni, podatkowi)  Analityk danych Obecnie firmy gromadzą ogromne ilości danych, których analiza często jest kluczowa dla rozwoju biznesu. Analitycy powinni posiadać wiedzę z zakresu ekonomii, matematyki i statystyki. Ich praca polega na analizie danych i sugerowaniu na ich podstawie określonych decyzji i rozwiązań.  Grafik komputerowy W tym zawodzie ważna jest kreatywność, to właśnie projekt strony internetowej, czy też okładki książki może zdecydować o sukcesie lub porażce sprzedażowej. Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracodawcy będą szukali osób, dzięki którym będą mogli się wyróżnić. Czasy, w których produkt miał być funkcjonalny, a nie ładny, przeszły do historii. Obecnie firmy starają się przyciągnąć uwagę klientów porywającą grafiką. 17  Pracownik naukowy Szybki postęp w technologii sprawia, że pracownicy naukowi będą kluczowi dla dalszego rozwoju. W przyszłości w największym stopniu zyskają naukowcy z takich dziedzin jak matematyka, chemia, fizyka, czy też inżynieria. To właśnie dzięki ich badaniom na rynku pojawiać się będą nowe technologie i wynalazki, usługi medyczne, leki czy też sposoby na pozyskiwanie energii.

          Temat . Prezentacja Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej. 

          Ostatnia lekcja z doradztwa  . Wejdź na strone liceum-dabrowa.pl. zapoznaj sie z placówka , jej ofertą . Jeżeli masz jakies pytania zadaj  wysyłając do mnie e-maila. Pozdrawiam

           

           

        • brak danych
        • Kontakty

            • Sala
            • E-mail
            • adzienisik @ spzwierzyniec . onmicrosoft . com
            • Telefon
            • 601408590